Mikroświat muzycznych wrażeń

Jak często można usłyszeć o operze dla dzieci? Jeszcze do niedawna takich utworów było niewiele, a przecież w muzycznej edukacji najmłodszych nie powinno zabraknąć tego gatunku, co więcej, warto zadbać, aby pierwszy kontakt z wielką sztuką zachęcił do jej dalszego poznawania. A opera to widowisko o szczególnym charakterze, zwłaszcza opera dla najmłodszych.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa postanowiło zachęcić autorów do twórczych poszukiwań w tym obszarze, ogłaszając 17 września 2018 roku – z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – konkursu na Operę dla dzieci i młodzieży (libretto i muzykę) w wieku 8–15 lat. Na konkurs nadesłano 59 prac, z których w I etapie jury wyłoniło 7 finałowych utworów, a 30 marca 2019 roku w Domu Pracy Twórczej ZAiKS-u w Konstancinie odbyło się oficjalne podsumowanie II. etapu konkursu. Jury w składzie: Anna Sapiego, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Miłosz Bembinow, Rafał Kłoczko i Maciej Wojtyszko (przewodniczący), po wysłuchaniu wszystkich siedmiu całościowych wizji widowisk operowych wybrało zwycięzców i przedstawiło ostateczny wynik.

„Łatwo nie było” – przyznał przewodniczący Jury Maciej Wojtyszko. „Poziom przedstawionych utworów był bardzo wysoki, co ogromnie cieszy” – dodał.

Twórców przedstawionych utworów, które zakwalifikowały się do ścisłego finału,  inspirowały zarówno tematy współczesne, jak choćby problem uchodźców, jak też historia (opowieść o dzieciach z żydowskiego miasteczka Terezin), nauka (kwestia czasu i prędkości czasu), ekologia czy po prostu zwykła bajkowość, w której kryje się tajemnica i magia rozwijające wyobraźnię i wrażliwość.

I nagrodę w Konkursie na Operę dla dzieci i młodzieży (libretto i muzykę) w wieku 8–15 lat zorganizowanym z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wspólnie z Teatrem Wielkim – Operą Narodową jury postanowiło przyznać utworowi „Salija” z librettem Małgorzaty Szwajlik i muzyką Krzysztofa Dobosiewicza.

II nagroda powędrowała do Justyny Skoczek i Francesco Bottigliero, autorów opery „Wehikuł czasu”. Jury postanowiło nie przyznawać III nagrody, za to wyróżniono dwa utwory – „Zimne dzieci” Patrycji Babickiei i Atanasa Valkova oraz „Aylan Kurdi” Pawła Szumca i Aleksandra Brzezińskiego.

Anna Sapiego podkreśliła podczas ogłoszenia wyników, że Konkurs na Operę dla dzieci ogłoszony przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Teatr Wielki – Operę Narodową to jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszy konkurs w ostatnim czasie. „Potrzebujemy dobrych oper dla dzieci, a efekty tego konkursu są bardzo obiecujące” – dodała.

Poznaj zasady i regulamin konkursu.