Szanowni Państwo, 

konkurs na scenariusz słuchowiska pod nazwą „Znajdź historie/ę” zorganizowany z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem, które przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. 

W związku z powyższym organizatorzy podjęli decyzję o zmianie terminu rozstrzygnięcia konkursu.
Ogłoszenie wyników nastąpi 20 lutego 2019 roku.

 

Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio, ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia zorganizowali konkurs na scenariusz słuchowiska pod nazwą „Znajdź historie/ę”. Organizatorzy czekali na słuchowiska o szeroko rozumianej tematyce współczesnej, odwołujące się jednocześnie do wydarzeń historycznych lub inspirowane faktami albo dokumentami historycznymi.

„Liczymy na słuchowiska niebanalne, a nawet nowatorskie, tak w treści, jak i w formie, uwzględniające specyfikę radiowych środków wyrazu” – powiedział Michał Komar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

„Oczekujemy na teksty, w których jak w stendhalowskim lusterku odbija się otaczający nas świat i losy ludzi, którzy z czułością i wrażliwością na niego patrzą. Dla nas liczy się przede wszystkim język opowieści, ponieważ teatr radiowy był i jest „domem słowa”– powiedział Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Stowarzyszenie już od stu lat działa na rzecz autorów w Polsce, nie tylko dbając o ich interesy finansowe, lecz także wspierając ich działalność twórczą, ze szczególnym uwzględnieniem debiutów. „Organizujemy zarówno otwarte, jak i zamknięte konkursy na słuchowiska, utwory dramatyczne, libretta czy utwory muzyczne, i dzięki tym inicjatywom pomagamy zaistnieć nowym dziełom. Partnerują nam tak znakomite instytucje jak Polskie Radio, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych czy Filharmonia Szczecińska. Zawsze prosimy o utwory oryginalne, dotychczas niepublikowane i niewystawiane. Jestem przekonany, że gdyby nie rozpisywane przez ZAiKS konkursy, wiele ciekawych prac po prostu by nie powstało” – podsumowuje Michał Komar.

„Czekamy na scenariusze, dzięki którym odnajdziemy nowe spojrzenie na trudne problemy współczesności. Szukamy historii, które podejmą próbę zbliżenia się do prawdy o naszym świecie. Prosimy dzisiaj, żeby Państwo je dla nas znaleźli” – puentuje Janusz Kukuła.

Laureatom konkursu na słuchowisko „Znajdź historie/ę” zostaną przyznane nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. złotych, II nagroda w wysokości 8 tys. złotych i III nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna nagrodę specjalną za debiut radiowy w wysokości 5 tys. złotych.

Zgłoszenia można nadsyłać do 15 stycznia 2019 r.

 

Szczegóły konkursu na stronach www.polskieradio.pl/teatr oraz www.zaiks.org.pl.

Regulamin Konkursu na scenariusz słuchowiska pod nazwą „Znajdź historie/ę”