Fotograf, znakomity portrecista, jeden z czołowych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Studiował na Akademii Medycznej w Gdańsku i w Warszawie oraz w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej.

Zawodowo i zarobkowo zajmuje się fotografią od 1964 roku. Odkąd redakcja pisma „Ty i Ja” dostrzegła w nim potencjał portrecisty, odkrył siebie i swoje powołanie. Od ponad 40 lat portretuje indywidualności świata polskiej kultury, nauki, polityki, polskiej inteligencji. Przez wiele lat Krzysztof Gierałtowski fotografował w czerni i bieli. Od kilku lat wprowadził do swych prac kolor, często bardzo intensywny, energetyzujący.

Zainicjował i był członkiem jury rozlicznych konkursów fotograficznych, m.in. Szansa (miesięcznik „Foto”) i Wielka Szansa („Gazeta Wyborcza”). Jest twórcą liczącej ponad 80 tys. negatywów kolekcji „Polacy, portrety współczesne”. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych.

W 2009 roku wydane zostało portfolio prac Krzysztofa Gierałtowskiego zatytułowane Indywidualności polskie.

W 2007 roku otrzymał od Ministra Kultury Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Podobne artykuły