Reżyser, scenarzysta, pedagog, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych.

Urodził się 16 kwietnia 1946 roku w Warszawie. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej (1973 rok), autor klasycznych pozycji z nurtu literatury dla dzieci i młodzieży, w tym serii o Brombie. Wykładowca Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, ogromnie ceniony przez studentów, jak również przez młodych adeptów dramatopisarstwa.

Sam jest autorem kilkunastu sztuk, m.in. Bułhakowa (2002 rok) i Dowodu na istnienie drugiego (2014 rok). Jest także opiekunem projektu Teatroteka promującego polską dramaturgię teatralną.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji – od spektakli teatralnych według Thomasa Bernharda, Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza, poprzez przedstawienia dla dzieci, skończywszy na telewizyjnym sitcomie Miodowe lata. Laureat wielu wyróżnień, m.in. za film Synteza (1984 rok), którego był reżyserem i scenarzystą. Wyreżyserowany przez niego film Ogród Luizy otrzymał, oprócz wielu innych, m.in. Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Za reżyserię spektaklu Ferdydurke w 1986 roku przyznano mu nagrodę „Złoty Ekran”; nagradzany również za twórcze osiągnięcia w dziedzinie reżyserii w Teatrze Telewizji.

Wieloletni członek Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, jak również wieloletni przewodniczący jego sekcji C. Kawaler i Oficer Orderu Odrodzenia Polski, w 2008 roku odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Obecnie jest Dyrektorem Artystycznym Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Podobne artykuły