Tegoroczny 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu upłynął pod znakiem gwiazd, znanych przebojów, muzycznych premier i świętowania 100-lecia ZAiKS-u – oficjalnego partnera festiwalu!

W tym roku na opolskim festiwalu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS reprezentowali Członkowie Prezydium Zarządu Rafał Bryndal i Tomek Lipiński.

Pierwszy piątkowy wieczór festiwalu zakończył się koncertem Debiuty.
O wygraną walczyło dziesięciu wykonawców, a nagrodę im. Anny Jantar i statuetkę Karolinki – jury przyznało zespołowi Girls on Fire za „Siłę kobiet”. Nagrodę publiczności otrzymały Siostry Melosik za „Batumi”.

W kolejnych dniach zobaczyliśmy koncert „Premiery”Koncert Piosenek Literackich i Kabaretowych „Ja to mam szczęście”, „Od Opola do Opola” oraz Koncert Przebojów Stulecia „Piosenka się nie da zapomnieć”.

Pierwszy z wydarzeń, czyli koncert „Premier” należał w tym roku niemal w całości do zespołu Tulia, który zdobył nagrodę jury i publiczności, a także Nagrodę Specjalną ZAiKS-u, przyznaną autorom za twórcze i nowatorskie podejście do tradycji polskiej muzyki ludowej.
Podczas sobotniego koncertu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznało w sumie trzy nagrody. Wyboru dokonało jury w składzie Miłosz Bembinow (przewodniczący), Ania Dąbrowska (laureatka ubiegłorocznej nagrody ZAiKS-u za muzykę), Kasia Cerekwicka (laureatka ubiegłorocznej nagrody ZAiKS-u za tekst), Marek Dutkiewicz, Tomek Lipiński i Rafał Bryndal, a nagrody wręczyli laureatom na festiwalowej scenie Tomek Lipiński oraz Kasia Cerekwicka. Tegoroczną nagrodę ZAiKS-u za Najlepszą muzykę opolskich Premier otrzymałPiotr Rubik za utwór „Pół na pół”. Nagrodą ZAiKS-u za Najlepsze Słowa został uhonorowany Tomasz Organek za tekst piosenki „5 Rano” w wykonaniu Sławka Uniatowskiego, który odebrał nagrodę w imieniu laureata.

W niedzielę widzowie opolskiego amfiteatru usłyszeli podsumowanie muzycznych wydarzeń minionego roku i wielkie polskie przeboje, m.in. w wykonaniu Wandy Kwietniewskiej, która w Opolu obchodziła 35-lecie pracy artystycznej.

Podczas niedzielnego Koncertu Przebojów Stulecia „Piosenka się nie da zapomnieć”, we wzruszających słowach Tomek Lipiński wspominał zmarłego niedawno Roberta Brylewskiego, z którym stworzył legendarną grupę Brygadę Kryzys. „Wielu twórców piosenek z dzisiejszego koncertu powołuje się na dziedzictwo Roberta. Dla wielu z nich piosenki, których autorem lub współautorem był Robert Brylewski, były powodem, dla którego sami zaczęli tworzyć. Choć zwykle tych, co odeszli, czcimy minutą ciszy, chciałbym Państwa prosić, byśmy pamięć o Robercie Brylewskim uczcili każdą nutą, jaka już zabrzmiała i jaka jeszcze dziś zabrzmi na tym festiwalu” – powiedział ze sceny Tomek Lipiński.

W poniedziałek, w doskonałym koncercie alternatywnym wieńczącym 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki – „Scena Alternatywna”wystąpili m.in. Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, Jazz Band Młynarski – Masecki i zespół Apteka.

Od lat opolski festiwal jest nierozerwalnie związany z ZAiKS-em. Tworzyli go i tworzą nasi członkowie. W 2015 roku dzięki staraniom ZAiKS-u do Opola wróciły nagrody dla twórców: kompozytorów i autorów tekstów. Naszym głównym celem jest przywracanie zasłużonego prestiżu ludziom, którzy tworzą piosenki, a którzy często stoją w cieniu wykonawcy.
Obecność na opolskim festiwalu przedstawicieli ZAiKS-u to potwierdzenie i podkreślenie roli Stowarzyszenia w promowaniu i wspieraniu polskich twórców. A ponieważ ten rok jest dla ZAiKS-u wyjątkowy –  świętujemy 100-lecie istnienia –  wspólnie z Polskim Radiem ogłosiliśmy konkurs Piosenka na 100!, który miał zmotywować i zainspirować autorów, kompozytorów i wykonawców. Musimy przyznać, że takiego zainteresowania inicjatywą się nie spodziewaliśmy. Jak powiedział na antenie TVP Marek Kościkiewicz, członek kapituły konkursu Piosenka na 100!: „Na konkurs nadeszło ponad 1200 zgłoszeń. Kapituła obradowała kilka tygodni. Wybraliśmy dziesięć utworów, z których słuchacze Polskiego Radia wytypowali pięć. My z tych pięciu wybraliśmy trzech laureatów, których zdecydowaliśmy się nagrodzić. Wybraliśmy te piosenki, które według nas są artystycznie znakomite”. W skład kapituły konkursu weszli Bogdan Olewicz, Marek Kościkiewicz, Piotr Nagłowski, Piotr Metz i Paweł Sztompke.  Za najlepszą kompozycję nagrodę otrzymała Iwona Kmiecik IVO Kmiecik, za piosenkę „Ziemia Księżyc”. Tadeusz Olchowski dostał nagrodę za najlepszy tekst do piosenki „Janusze” natomiast Małgorzata Markiewicz została wyróżniona nagrodą za najlepszą interpretację piosenki „Niebywałe”.
Laureatom jeszcze raz gratulujemy!

Ale festiwal to nie tylko wieczorne koncerty. W piątek, 8 czerwca, Rafał Bryndal i Tomek Lipiński towarzyszyli zespołowi Budka Suflera – Krzysztofowi Cugowskiemu, Romualdowi Lipko i Tomaszowi Janowi Zeliszewskiemu w odsłonięciu swojej gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim Rynku.  ZAiKS-u nie zabrakło również na sobotniej uroczystej odsłonie dwóch kolejnych gwiazd polskich muzyki – Alicji Majewskiej oraz Krzysztofa Klenczona. Opolska Aleja Gwiazd powstała dzięki Fundacji Stolicy Polskiej Piosenki. Odsłonięciom Gwiazd towarzyszył chór Politechniki Opolskiej.

Przedstawiciele ZAiKS-u odwiedzili również Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Działająca w ramach muzeum Mała Akademia Piosenki od lat edukuje muzycznie najmłodsze pokolenie słuchaczy. Kolejne spotkania z twórcami poszerzą edukację małych miłośników muzyki i będą ich uświadamiać, że oprócz samych wykonawców ważni są również twórcy piosenek – autorzy tekstów i kompozytorzy.

Przedstawiciele ZAiKS-u byli obecni na koncertach i próbach festiwalowych. Wspólne rozmowy z autorami i twórcami utwierdziły ich w przekonaniu, jak ważną i potrzebną rolę w artystyczny ekosystemie odgrywają obie strony – Stowarzyszenie stojące na straży praw twórców i sami twórcy. [kt]