Dom pod Królami, główna siedziba Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, był we wtorek 26 czerwca miejscem sympatycznej uroczystości – po zaciętych dyskusjach i niełatwej selekcji Kapituła Konkursu „Piosenka na 100” obdarzyła nagrodami laureatów.

Pod nazwą „Piosenka na 100” kryje się konkurs ogłoszony wspólnie przez ZAiKS i Polskie Radio dla uczczenia 100-lecia Stowarzyszenia. Partnerstwo ZAiKS-u i Polskiego Radia jest naturalne – od blisko stu lat instytucje te wspólnie dbają o to, by wspierać twórczość polskich autorów i promować ich dokonania wśród słuchaczy. „Obchody naszego stulecia obejmują wiele uroczystości: Paszporty Polityki, Galę Jubileuszową, Nagrody ZAiKS-u  i Nagrody 100-lecia, warszawski zjazd CISAC. Cieszymy się, że Polskie Radio chciało z nami przeprowadzić konkurs” – mówił witający zgromadzonych prezes ZAiKS-u Janusz Fogler. Stanisław Bukowski, doradca Zarządu Polskiego Radia, dodał: „Dziękujemy ZAiKS-owi, bo to jego pomysł. To ważne wydarzenie, będziemy je kontynuować, choć zastanawiamy się nad formą”.

Konkurs miał wyłonić nowe utwory, pokazać dokonania twórców zarówno o uznanym dorobku, jak i tych dopiero stojących u progu kariery. Uczestniczący w konkursie twórcy mogli wygrać razem nawet 100 tys. zł w przypadku, jeśli ich utwór zostałby doceniony w trzech kategoriach: muzyka, tekst i wykonanie. Organizatorzy konkursu zastrzegli sobie jednak prawo przyznania nagrody pieniężnej dwóm lub trzem piosenkom, przy czym w każdej kategorii (muzyka, wykonanie, tekst) wysokość nagrody wynosi 30 tys. zł (brutto).

O randze konkursu świadczy nie tylko wysokość nagrody i możliwość promocji na antenach Polskiego Radia, ale również skład Kapituły, w której znaleźli się: producent muzyczny i autor piosenek m.in. zespołu Perfect – Bogdan Olewicz, założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny Marek Kościkiewicz; kierownik Redakcji Muzycznej Trójki Piotr Metz; dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Nagłowski oraz Paweł Sztompke – kierownik Redakcji Muzycznej radiowej Jedynki.

Etap zgłaszania konkursowych piosenek zakończył się 2 kwietnia 2018 roku. Na uruchomionej specjalnie na potrzeby konkursu stronie piosenkana100.polskieradio.pl twórcy i wykonawcy mogli rejestrować swoje wcześniej nie publikowane utwory. Zainteresowanie konkursem przeszło wszelkie spodziewania – zgłoszono 1163 utwory („To najlepszy wynik w historii konkursów na piosenkę” – mówił Michał Komar, wiceprezes ZAiKS-u i pomysłodawca artystycznych zmagań) i długo jeszcze po upływie regulaminowego terminu dopytywano się o możliwość „wyjątkowego” przyjęcia kolejnej piosenki…

15 maja Kapituła konkursu wybrała spośród zgłoszonych utworów 10 najlepszych piosenek. Do 3 czerwca 2018 roku swoje głosy na najlepszą piosenkę oddawali słuchacze, wybierając pięć utworów, które trafiły do finałowego etapu. Kapituła konkursu, ogłaszając wyniki 10 czerwca 2018 roku, podzieliła zgodnie z regulaminem pulę nagród pomiędzy troje laureatów.

Interpretacja utworu pt. Niebywałe przyniosła Małgorzacie Markiewicz nagrodę w kategorii wykonanie (artystka również skomponowała piosenkę, słowa napisał Patryk Kienast). „Dziękuję Kapitule i ZAiKS-owi za dostrzeżenie mego utworu – mówiła. – Po wygraniu »Szansy na sukces« mogłam wystąpić w Opolu, gdzie zdobyłam nagrodę w plebiscycie słuchaczy Programu I Polskiego Radia. Mogę więc powiedzieć, że Polskie Radio otacza mnie specjalną opieką”. Paweł Sztompke przypomniał kolejny związek laureatki z radiem: koncertowe wykonanie (razem z Karolem Stockingerem) piosenki Zakochana radiostacja.

Iwona Kmiecik, nagrodzona w kategorii najlepsza kompozycja za warstwę muzyczną piosenki pt. Ziemia Księżyc (muzyka Iwona Kmiecik, słowa Piotr Trysła, wykonanie IVO Kmiecik), dziękowała: „Takie inicjatywy są bardzo ważne dla młodych ludzi, mobilizują ich. Dzięki konkursowi moja muzyka będzie miała więcej słuchaczy”. Wtórował jej Marek Kościkiewicz: „Zwycięzcą jest polska piosenka. Cieszymy się, że Polskie Radio wspiera ZAiKS w promowaniu i prezentowaniu rodzimej muzyki”.

W kategorii najlepszy tekst nagrodę otrzymał Tadeusz Olchowski za warstwę słowną piosenki pt. Janusze (muz, sł. i wyk. Tadeusz Olchowski). „Późny debiutant”, jak się przedstawił, nie krył swej radości: „Gdyby mi ktoś powiedział kilka lat temu, że napiszę tekst, który zostanie wyróżniony – nie uwierzyłbym. To dzięki takim konkursom polskie piosenki mają szansę zejść z twardych dysków i przebić się do wszystkich”.

Gratulując wszystkim laureatom, przewodniczący Kapituły Bogdan Olewicz wyraził nadzieję, że wyobraźnia i talenty uczestników przyczynią się w przyszłości do wzrostu popularności polskich piosenek i ich większej obecności w programach radia, telewizji i licznych festiwali. „Mając ponad tysiąc zgłoszonych utworów skupiliśmy się na pięćdziesięciu. Ale to dlatego, że konkurs był prawdziwie otwarty, nie miał myśli przewodniej, nie określał gatunku, pojawił się w nim nawet rapowany kawałek Ewangelii. Każdy z nas, członków jury, dokonywał wyboru wedle własnych preferencji. Nie znaleźliśmy jednak utworu idealnego, łączącego wszystkie kryteria, stąd też trzy nagrodzone piosenki”. Przewodniczący Kapituły zapowiedział specjalny koncert najciekawszych utworów, który odbędzie się na początku grudnia.

Wszystkim uczestnikom i radiosłuchaczom organizatorzy – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Radio S.A. oraz Kapituła Konkursu „Piosenka na 100” – dziękowali za wzięcie udziału w zmaganiach konkursowych.