Z okazji swojego setnego jubileuszu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS we współpracy z Piotrem Metzem, kierownikiem redakcji muzycznej Trójki, przygotowało wyjątkowy, pięciopłytowy album prezentujący sto lat polskiej muzyki popularnej. Jest to zestaw unikatowy, skupiony w całości na twórcach – autorach tekstów i kompozytorach.

Antologia prezentuje 100 utworów, z których najstarszy pochodzi z 1930 roku (Vera Bobrowska – „Już nigdy” muz. Jerzy Petersburski, sł. Andrzej Włast), najnowszy zaś – z 2017 (L. Stadt – „Oczy kamienic” muz. Łukasz Lach, sł. Konrad Dworakowski). Słuchacze odbywają więc podróż muzyczną przez epoki i style. Wszystkie zebrane w albumie utwory były w swoim czasie przebojami, wszystkie zapisały się na długo w pamięci publiczności.

Szlagierów niezapomnianych, oryginalnych, wyjątkowych było w tym okresie o wiele więcej, musieliśmy jednak dokonać wyboru. „Trudny kompromis, przed którym stanąłem, starałem się rozwiązać autorską propozycją subiektywnie, a nie obiektywnie ważnych dla mnie utworów, bo muzyka to przecież przede wszystkim emocje. Chciałem też pokazać jak najbardziej kolorowy i wielowątkowy muzycznie obraz stulecia. I mam nadzieję, że widać w nim też, jak wysoko ustawili nam tu poprzeczkę genialni twórcy międzywojnia i drugiej połowy XX wieku” – tłumaczy Piotr Metz w komentarzu do antologii.

To ekskluzywne wydawnictwo cieszy nie tylko uszy, ale też oczy. Autorem opracowania graficznego i okładki jest polski artysta o światowej renomie, Rosław Szaybo, twórca m.in. okładek do płyt Leonarda Cohena, Judas Priest, Janis Joplin czy serii Polish Jazz, w tym słynnej „Kattorny” Krzysztofa Komedy.

Niebawem album będzie dostępny w streamingu. Tymczasem utworów z jubileuszowej płyty słuchać możemy, według chronologii, na antenie radiowej Trójki od poniedziałku do czwartku w porannej audycji Piotra Metza (godz. 7.40). Codzienne prezentacje jednej piosenki połączone są z konkursem dla słuchaczy – właściwe nazwanie autorów tekstu i muzyki nagradzane jest egzemplarzem albumu.

Jako 101. zaprezentowany zostanie zwycięski utwór w trwającym właśnie konkursie ZAiKS-u i Polskiego Radia „Piosenka na 100”. Premierowe, niepublikowane kompozycje z tekstem w języku polskim można zgłaszać jeszcze do 2 kwietnia. Pula nagród do wygrania to 100 tys. zł (kwota ta może trafić do autorów jednego przeboju – w przypadku, gdy doceniony zostanie on w trzech kategoriach: muzyka, tekst i wykonanie). Więcej na stronie: Piosenkana100.polskieradio.pl.