Wokalistka jazzowa, wykonawczyni poezji śpiewanej, kompozytorka, a także poetka i malarka – miała ponad 20 indywidualnych wystaw. Urodzona 28 kwietnia 1932 roku w Poznaniu. Główna interpretatorka utworów zmarłego w 2007 roku Andrzeja Kurylewicza, który był jej mężem. W 1965 roku razem założyli Piwnicę Artystyczną, która była jednym z najważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego. Ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną i Szkołę Baletową im. Stanisława Miszczyka w Poznaniu. Studiowała na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1958–1971 brała udział w festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako wokalistka zespołów Andrzeja Kurylewicza. Koncertowała z nimi także za granicą, m.in. w Austrii, NRD, RFN, Francji, Jugosławii, Danii, Szwecji i na Węgrzech. W krakowskim kabarecie Piwnica Pod Baranami prowadziła autorski teatrzyk Klara.

Komponowała muzykę do własnych tekstów i wierszy wielkich poetów Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Konstantego Gałczyńskiego. Jest także autorką instrumentalnego Utworu na 10 kontrabasów i głos oraz kompozytorką muzyki do filmu fabularnego Jezioro osobliwości i serialu Karino w reżyserii Jana Batorego. Jej artystyczny dorobek został utrwalony na płytach: „Kurylewicz Warska Niemen”, „Piosenki z Piwnicy Wandy Warskiej”, „Kochanowski”, „Wyspiański” oraz w dziesięciopłytowym albumie „Wanda Warska – Piosenki z Piwnicy” (2004 rok). Przeszła do historii polskiej kinematografii, wykonując przejmującą wokalizę z filmu Pociąg Jerzego Kawalerowicza.

Za pracę twórczą uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000 rok) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011 rok). W 2019 roku wyróżniona Złotym Fryderykiem.

Podobne artykuły